
Mysterieus verdwenen jachtvliegtuig terug op Nederlandse bodem
Een Nederlands jachtvliegtuig dat tijdens de Tweede Wereldoorlog spoorloos verdwijnt. De vondst van een vliegtuig in een Duitse schuur, tijdens een zoektocht naar geroofde kunstschatten vlak na de oorlog. En 35 jaar later, bij de restauratie van het toestel: de ontdekking van Nederlandse markeringen, verstopt onder Duitse camouflageverf.
Het klinkt als het plot van een spannend boek, maar het is het ware verhaal van de Fokker D.VII met serienummer D-28. En het mooiste is: het toestel is sinds deze maand weer terug op Nederlandse bodem. Het is te bewonderen in het Nationaal Militair Museum, waar het de komende vijf jaar in bruikleen te zien is. Pas als onomstotelijk vaststaat dat het daadwerkelijk om de D-28 gaat, zal het officieel aan Nederland worden overgedragen.
Een fascinerend verhaal, waar we je de komende tijd verder in meenemen. Maar je kunt nu al komen kijken. Een unieke kans die je niet wil missen!

Onverwachte vondst
In 1945 stuiten Amerikaanse militairen van de Monuments, Fine Arts and Archives, beter bekend als de Monuments Men, tijdens hun speurtocht naar geroofde kunst in een Beierse boerenschuur op iets bijzonders. Geen schilderijen of beeldhouwwerken, maar een Fokker D.VII, voorzien van Duitse markeringen. Het toestel wordt overgedragen aan het Deutsches Museum in München. Op dat moment heeft niemand enig vermoeden van de ware herkomst.
Dat verandert in 1980, wanneer medewerkers van het museum tijdens restauratiewerkzaamheden onder de camouflageverf originele Nederlandse markeringen ontdekken: een Nederlandse roundel en een gedeeltelijke registratiecode, met duidelijk een ‘D’ en het onderste deel van een ‘2’. Ook een fragment van het tweede cijfer komt tevoorschijn. Mogelijk is dit een ‘8’, al blijft dat onzeker.

Mysterie rondom de verdwijning
Uit onderzoek blijkt dat het om een Nederlands vliegtuig gaat dat tijdens de Tweede Wereldoorlog is verdwenen. Waarschijnlijk werd het bestemd voor het luchtvaartmuseum dat Hermann Göring, Hitlers rechterhand en voormalig jachtvlieger, wilde oprichten in Duitsland. Göring vloog zelf in de Eerste Wereldoorlog met een Fokker D.VII en heeft dit toestel mogelijk als een ‘geschenk’ laten overbrengen.
Toch blijven er veel vragen onbeantwoord. Wat er precies gebeurde tussen mei 1940, wanneer het toestel nog in Nederland staat, en december 1945, wanneer het in het Beierse Vilsbiburg wordt teruggevonden, is nog altijd een mysterie. Het onderzoek hiernaar loopt nog in zowel Nederland als Duitsland.
Toestel van historisch belang
De Fokker D.VII werd ontworpen tijdens de Eerste Wereldoorlog en wordt beschouwd als het beste jachtvliegtuig van zijn tijd. Bij de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst vlogen twintig van deze toestellen, met serienummers van D-20 tot en met D-39. De D-28 werd na zijn actieve dienst bestemd als museumstuk voor het Nationaal Luchtvaartmuseum en is daarmee officieel Nederlands cultureel erfgoed.
Als het toestel inderdaad de D-28 is, zal het worden teruggegeven aan Nederland. De gevonden markeringen geven daar sterke aanwijzingen voor, maar het ontbreekt nog aan sluitend bewijs. Zo is het tweede cijfer van de registratie niet helemaal zichtbaar, waardoor niet met zekerheid kan worden vastgesteld dat het om een ‘8’ gaat. Moderne forensische technieken wijzen wel in die richting, maar er blijft een kleine kans dat het om een ander toestel, mogelijk de D-20, gaat. Verder onderzoek moet uitsluitsel geven.

Meer weten over dit unieke verhaal?
De komende maanden duiken we dieper in dit unieke verhaal. Over de vondst door de Monuments Men, het raadsel van de verdwenen Fokker, de restauratie en ontdekking in München, de rol van Göring, de inzet bij de Marine Luchtvaartdienst en het internationale onderzoek dat nog altijd gaande is.
Maar je hoeft niet te wachten. Je kunt het toestel nú al van dichtbij bewonderen in het Nationaal Militair Museum. Een bijzondere kans om oog in oog te staan met een mysterieus en lang verborgen stuk Nederlands erfgoed!
Bezoek de Fokker D.VIIMuseum Vol Verhalen
In november staat het Nationaal Militair Museum weer volledig in het teken van verhalen – de verhalen die onze collectie tot leven brengen en geschiedenis tastbaar maken. Tijdens Museum Vol Verhalen neemt conservator Alfred Staarman je mee in de geschiedenis van deze bijzondere Fokker.
Tickets & info